Įdiegimas

Norint naudotis standartine klaviatūra reikia: a) įdiegti tam skirtą tvarkyklę, skirta esančiai operacinei sistemai, b) turėti klaviatūrą, ant kurios klavišų būtų užrašyti tinkami ženklai.

Tvarkyklės

Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP
Lietuviškos standartinės klaviatūros operacinėje sistemoje „Windows XP“ dar nebuvo. Į naujesnes laidas ji jau įdėta. Operacinėje sistemoje „Windows Vista“ ji vadinama „Lietuvių nauja“ (Lithuanian New), o sistemoje „Windows 7“ – „Lietuvių standartinė“ (Lithuanian Standard). Deja abiejose tvarkyklėse yra klaidų. Svarbiausia jų – neveikia komandų klavišų deriniai su raidėmis F, Q, W ir X. Todėl siūlome parsisiųsti Vlado Tumasonio parengtą universalų paketą „kbdlts10“, kuriame yra tvarkyklės visoms minėtoms Windows laidoms, o taip pat jų 32 ir 64 bitų versijoms. Pakete esanti diegimo programa atpažįsta kompiuteryje veikiančią operacinę sistemą ir įdiegia jai tinkamą tvarkyklę, pavadintą „Lietuvių standartinė 2010“.
Įdiegimas labai paprastas. Reikia išpakuoti parsisiųstą paketą ir paleisti jame esantį failą „diegimas.exe“. Klaviatūra bus ne tik įdiegta, bet ir įtraukta į pasirenkamų klaviatūrų sąrašą, išskleidžiamą užduočių juostos dešinėje.
Tvarkyklė „Lietuvių standartinė 2010“ atlieka visas jai skirtas funkcijas ir, lyginant su esančiomis operacinių sistemų paketuose, turi dar papildomą galimybę ženklams >, < ir – rinkti. Jie išdėstyti trečiajame lygyje ant klavišų Z, Ū, C. Tai suteikia galimybę šiuos ženklus surinkti ir ISO standartų neatitinkančiomis klaviatūromis, turinčiomis 47 ženklų klavišus (jose nėra ženklų klavišo apatinėje eilėje kairiau raidės Z).

Mac OS X
Į šią OS lietuviška klaviatūra neįdėta. Ją galima parsisiųsti iš čia MacOS-X. Išpakavus failą, jo turinį reikia sudėti į „/Library/Keyboard Layouts“ (išdėstymas bus pasiekiamas visiems kompiuterio naudotojams) arba „/Users/NAUDOTOJO_VARDAS/Library/Keyboard Layouts“ (bus pasiekiamas tik vienam naudotojui).
Kirčiuotų raidžių klaviatūros tvarkyklė Galima parsisiųsti iš čia. Ten pat yra paaiškinimai, kaip jas rinkti.

Fonetinės klaviatūros tvarkyklės. Rusišką kbdruflt arba ukrainietišką kbdukrlt fonetinės klaviatūros tvarkyklę, kurioje raidžių išdėstymas atitinka lietuviškos standartinės klaviatūros raidžių ir kitų ženklų išdėstymą, galima parsisiųsti iš čia.

Linux Tvarkyklė platinama su naujesnėmis OS versijomis. Turintys ankstesnes versijas tvarkyklę gali parsisiųsti iš čia.

Andoid OS yra viena iš populiariausių mobiliuose telefonuose ir planšetinuose kompiuteriuose. Šiuo metu jau ir šioms priemonėms atsirado ekraninė lietuvių klaviatūra Lithuanian for AnySoftKeyboard

Fizinės klaviatūros

Norinti įdiegti bet kokią klaviatūrą reikalinga įdiegti ne tik tvarkyklę, bet ir fizinė klaviatūra. 2004 metais buvo pagaminta tūkstantis standartinių klaviatūrų (žr. nuotrauką). Jos jau išparduotos. Laukiama naujų iniciatyvų gaminti ir platinti lietuviškas klaviatūras.
Tačiau sunku tikėtis, kad jų bus didelė įvairovė, o tuo mažiau tikėtina, kad nešiojamųjų kompiuterių gausus asortimentas bus su lietuviškomis klaviatūromis. Ar jos paplis, priklausys nuo mūsų visų supratimo apie lietuviškos klaviatūros svarbą mūsų savimonei, apie supratimą, kad pilietinis auklėjimas mokyklose prasideda ne tik nuo istorijos, bet ir nuo lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos nuo informacinių technologijų sulietuvinimo.

Lipdukai

Sulietuvinti bet kurią klaviatūrą galima labai paprastai – ant jos klavišų užklijuoti lipdukus su būtiniausias ženklais. Mažiausiai lipdukų reikia toms klaviatūroms, kurios mažiausiai skiriasi nuo lietuvių klaviatūros. Tai prancūziška AZERTY ir amerikietiškoji QWERTY
Svarbiausia sulietuvinti pagrindinę klaviatūros dalį. Paprasčiausias būdas per keliolika minučių pasigaminti ĄŽERTY klaviatūrą – užklijuoti bent 25 lipdukus ant tų klavišų, kurie skiriasi. Tam reikia užklijuoti 9 lietuviškas raides, o FQWX raides perkelti į kitas vietas. Taip pat pakeičiama visa viršutinė (skaitmenų) eilutė. Viršutinės eilutės pirmajame lygyje atsiranda visi skyrybos ir kiti dažniau naudojami ženklai. Skaitmenys pakyla į antrąjį lygį, o kiti, rečiau naudojami ženklai, perkeliami į trečiąjį lygį. Be to, kai kurių eilučių trečiajame lygyje atsiranda ir papildomų ženklų.
Valdymo ir kiti klavišai vis dažniau ženklinami įvairiais sutartiniais ženklais, tad jų sulietuvinimas daug kam nėra aktualus, tačiau norint sulietuvinti visą klaviatūrą reiktų užklijuoti ir valdymo klavišus.
Pageidaujantiems turėti ir fonetinę rusų ar ukrainiečių klaviatūra, galima papildomai užklijuoti ir kelis kirilicos ženklus (ь, ъ, щ…) kurie neturi lotyniškų ženklų ekvivalento.
Dominuoja klaviatūros su juodais klavišai, tačiau viena iš keliolikos klaviatūrų būna ir su baltais klavišais, taigi yra lipdukai ir baltoms klaviatūroms.

Kairiau Z klavišo yra vadinamasis 48-as klavišas. Jis privalėtų būti visose europinėse klaviatūrose. Deja, Lietuvoje parduodami kompiuteriai dažniausiai jo neturi. Ką daryti tokios klaviatūros savininkui? Tokiu atveju jam skirtus ženklus galima sudėti ant gretimų trijų klavišų. Šioje svetainėje pateiktos tvarkyklės padarytos taip, kad tiktų ir 47 klavišų klaviatūrai. 48-ojo klavišo ženklai < > – yra papildomai uždėti ir ant klavišų Z, Ū, C trečiajame lygyje.
Yra klaviatūrų, kuriose dešinysis vidurinės eilės klavišas (lietuviškoje klaviatūroje raidė Q) perkeltas į viršutinės (skaitmenų) eilės dešinę pusę. Gali pasitaikyti ir kitų kraštinių klavišų migracijų. Todėl prieš klijuodami lipdukus dešiniajame pakraštyje reiktų prieš tai įdiegti tvarkyklę ir, paspaudus abejotiną klavišą, įsitikinti, kokį ženklą tas klavišas duoda. Rinkti ženklus bandymams geriausia su pačia paprasčiausia tekstų rašykle, pavyzdžiui, sistemose „Windows“ esančia užrašine (Notepad).

E3 2
E3 3

Pagrindinių klavišų lipdukai

E3 4
E3 5

Valdymo klavišų lipdukai

E3 6
E3 7

Trys įdiegimo žingsniai

1. Įdiekite lietuviškosios standartinės klaviatūros tvarkyklę. Klaviatūros kūrėjai parengė tvarkykles įvairioms operacinėms sistemoms, kurias galima atsisiųsti (tvarkylės) Įdiegus tvarkykles pravartu pasitikrinti, ar tikrai visų klavišų ženklai atitinka čia pateiktą klaviatūros schemą.
2. Išjunkite kompiuterį, kad galėtumėte ramiai nuvalyti klaviatūrą ir suklijuoti lipdukus. Svarbu švariai nuvalyti ir nuriebinti lipdukų klijavimo vietas. Tam yra įvairių priemonių. Viena iš jų – vata ar servetėlė, suvilgyta spiritu ar degtine. Po to būtina klavišus nudžiovinti.
3. Profesionaliai parengti lipdukai yra reikiamo dydžio, tinka daugumai klaviatūros variantų. Palenkite lipduko kortelę taip, kad atkiltų lipduko kraštas.

Atkelkite lipduko kraštą, peilio ar adatos viršūne lipduką perkelkite tiksliai į tą vietą, kurioje jis turi būti priklijuotas.
Atkreipkite dėmesį į užrašų išdėstymą klaviše. Vienose klaviatūrose ženklai užrašyti klavišo kairėje viršuje. Toks išdėstymas (asimetrinis) atspindį ženklų išdėstymo lygius. I lygis (mažosios raidės) – kairėje apačioje. II lygis (didžiosios raidės) kairėje viršuje, III lygis (papildomi ženklai) – dešinėje apačioje. Tačiau dažnai klavišo ženklai išdėstomi simetriškai. Visais atvejais lipduko raidė turėtų tiksliai uždengti keičiamą raidę – taip užklijavus nesudarkomas klaviatūros dizainas.
Pageidaujantiems diegti rusišką ar ukrainietišką fonetinę klaviatūrą rekomenduoti užklijuoti tik būtiniausius ženklus. Tam geriausiai juos klijuoti L1 lygyje, t.y. mažosios raidės vietoje – žemiau didžiosios raidės. Kad būtų mažesnė vizualinė tarša, rekomenduotina užklijuoti tik būtiniausias raides, nes kitas lengva įsiminti.
Kur gauti lipdukus nemokamai? Švietimo įstaigų ar jų padalinių atstovai lipdukus gali gauti KTU muziejuje (Kaunas Donelaičio g.73–109). Studentai lipdukus gali gauti KTU fakultetų dekanatuose.
Klaviatūros lipdukai, skirti užklijuoti visus klavišus yra Rimo Kudelio svetainėje (žr. skyrelį „Lietuviški lipdukai“) siūloma įsigyti jau išspausdintus lipdukus. Komplekto kaina 7 eurai.
Savos gamybos lipdukai. Klaviatūrą su bet kokiu ženklų išdėstymu galima pasidaryti pačiam. Paruoštus lipdukų piešinius (juodi ženklai baltame fone arba balti ženklai juodame fone) galima parsisiųsti iš čia. Ten pat yra patarimai, kaip juos klijuoti. Išspausdinus puslapį su lipdukų piešiniais ant lipdukų popieriaus ir lapą sukarpius, lipdukus galima užklijuoti ant užsienietiškos (amerikietiškos, angliškos, vokiškos arba prancūziškos) klaviatūros klavišų ir gauti lietuvišką standartinę klaviatūrą. Tam, kad lipdukai ilgiau nenudiltų, galima prieš sukarpant ant jų užklijuoti skaidrią lipnią juostelę arba laminuoti plona plėvele. Lipdukus reikia iškirpti taip, kad būtų ne didesni už klavišus, ir užapvalinti kampus
Pateikti du lipdukų variantai: juodi užrašai baltame fone (2 psl.) ir balti užrašai juodame fone (3 psl.). Viename A4 formato lape telpa du lipdukų komplektai. Todėl išspausdinę turėsite du lipdukų egzempliorius ir vieną galėsite pasilikti atsargai.
Lipdukų paveikslėliai yra šiek tiek didesni už klavišus, kad būtų galima nukirpti skiriamąsias linijas. Klaviatūrų klavišų dydžiai būna ne vienodi. Todėl prieš spausdinant ant lipdukų popieriaus verta pasitikrinti lipdukų dydžius atspausdinus ant paprasto popieriaus ir, jei reikia pareguliuoti paveikslo dydį. Šiame pakete pateikiama ir du grafiniai GIF failai su tokiais pat lipdukų piešiniais. Pasinaudojus grafikos rengykle (pvz., sistemos „Windows“ reikmenų rinkinyje esančia programa Piešimas) galima pareguliuoti paveikslo dydį taip, kad lipdukų dydis atitiktų klavišų dydį
Lipdukinio popieriaus galima nusipirkti raštinės prekių parduotuvėse. Galima spausdinti ir ant paprasto popieriaus, tačiau atspaudus reikia priklijuojant su dvipuse lipnią juostelę.

E3 8

Lipduko perkėlimas

E3 9